Back to the basics

Det är så lätt att fastna i tanken om att alltid göra mer och bättre. Till och med när det kommer till självkärlek. Men enligt min erfarenhet kan man ofta åstadkomma stor förändring genom att go back to the basics. Sömn. Näring. Rörelse. Små pauser i vardagen. De där enkla, små vanorna som ger extra energi och glädje. Och det är just det jag försöker göra just nu. Här är de områden jag fokuserar på för att må bättre utan att känna att det blir ännu en press:

Att träna för livet

Du kanske har sett att jag pratar mycket om att “träna för livet”? Det är något som verkligen har fungerat för mig. Att inte träna för något speciellt syfte annat än för att må bra och ha bättre livskvalitet. Tråkigt? Kanske för vissa. Men efter att ha kämpat, kört hårt och haft en massa mål hela livet så känns det väldigt frigörande för mig. Det senaste året ungefär har jag alltså fokuserat på att hitta olika sätt att röra mig. Och att se till att det blir av istället för att det ska se ut på ett visst sätt.

Vissa dagar har det varit mjuk stretch på min yogamatta här hemma eller en promenad. Andra dagar har det varit ett löppass med ett av barnen eller ett pilatespass från Youtube. Detta är mitt favoritpass just nu. Genom att fokusera på ATT röra mig på det sätt som fungerar i nuet har det blivit en vardaglig rutin som jag faktiskt kan hålla, vilket är A och O för mig. Nu har jag dock signat upp mig på ett 30-dagars kort hos Higher Sense Yoga här i Lund, vilket jag är otroligt peppad inför!

Dels så vet jag att jag trivs med yoga och pilates som träningsform. Sedan ligger det även deras studio nära mitt hem och mitt jobb, vilket gör det hållbart för mig att gå dit. Än en gång – fokus är på det som faktiskt blir av, och jag hoppas att det här kan ge mig en extra boost.

Näring och sömn

En annan viktig del för mig är basala delar som näring och sömn. Även här är mitt fokus att inte gå bananas och ha en massa strikta restriktioner, men att bli medveten om hur olika saker får mig att må och göra bättre val som helhet. Ofta funkar det bäst för mig att lägga till mer av det jag mår bra av, snarare än att ta bort en massa. Jag försöker även anpassa det jag äter efter olika delar av cykeln och lyssna på vad kroppen behöver. Om du vill ha mer tips kring kost för hormonell hälsa så gillar jag Flo Livings content på Instagram. De delar enkla tips och tricks som går att applicera i vardagen. Än en gång – Fokus är på att göra det enkelt och hållbart.

När det kommer till sömn fokuserar jag framförallt på kvaliteten. För att våra vardagar ska fungera behöver jag gå upp redan vid 5. Iistället för att stressa över att jag får för få timmar försöker jag göra det jag kan för att sova bättre. Vi har till exempel satt upp ordentliga mörkläggningsgardiner i sovrummet. Jag har även börjat duscha på kvällen istället för på morgonen. Det hjälper mig att varva ner och ger mig möjligheten att duscha i min egen takt. Innan jag går och lägger mig brukar jag ligga en stund på min spikmatta för att koppla av lite extra. De där små vanorna för extra självkärlek och omtanke mot mig själv gör ofta mycket.

Att lyssna på mina behov

Precis som jag har nämnt innan så börjar jag bli bättre på att lyssna på mina behov och checka in med mig själv. Och det har verkligen gjort stor skillnad. Ofta hinner jag inte göra ALLT jag skulle vilja göra för att ta hand om mig själv varje dag. Men genom att checka in med vad jag behöver just nu blir det enklare att prioritera det som är allra viktigast från dag till dag. Vissa dagar behöver jag verkligen en stund journaling. Andra dagar är mjuk yoga och stretching det som gör susen. Att checka in gör det även enklare för mig att anpassa det jag behöver efter förutsättningarna jag har framför mig.

Målet är inte alltid att maxa allt, och göra allt på en gång. Ofta kommer vi långt “bara” genom att få in vanan att fråga oss själva vad vi behöver istället för att rusa på. Och när vi vågar utmana oss själva att göra något för att ta hand om oss själva, oavsett hur lång tid vi har eller hur det ser ut, visar vi oss själva att vi är värda att ta hand om. Vilket ofta, enligt min erfarenhet, får ringar på vattnet och stor positiv effekt i längden. Självkärlek ska inte vara ännu en press.

Vilka vanor vill du ta med dig in i 2026 för att ta bättre hand om dig själv?

Lästips: Guldkant på vardagen

Leave A Comment

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *